Cách sử dụng máy tăm nước đúng cách, sạch sâu và an toàn

Falë përparimit të shkencës dhe teknologjisë, filli i ujit u lind dhe e bën kujdesin oral të përdoruesit më të pastër dhe më të sigurt. Floseri i ujit ka aftësinë për të pastruar në mënyrë optimale dhëmbët shpejt dhe thjesht pa shkaktuar dhimbje. Nëse jeni duke kërkuar për një flosser uji, do të gjeni përgjigjet e pyetjeve tuaja në vetëm pak minuta nga leximi i artikullit më poshtë. Artikulli do t’u përgjigjet pyetjeve të tilla si: çfarë është një fill dentar, si ndryshon ai nga filli dentar dhe? Si të përdorni një flosser uji më efektive dhe të sigurta.

Çfarë është një flosser uji?

Flosser uji është një nga pajisjet e domosdoshme në procesin e kujdesit të përditshëm oral. Me një funksion të vogël uji, flosser-i i ujit ju ndihmon të largoni grimcat e ushqimit dhe pllakën, pastroni në mënyrë efektive midis dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve pa shkaktuar gjakderdhje të mishrave të dhëmbëve.

Si të përdorni një flosser uji

Aktualisht, në treg ekzistojnë dy lloje të njohura të flosserëve të ujit: “flosser uji dore” dhe “desktop water flosser”, i njohur edhe si “flosser uji fiks”.

 • Flosser uji për desktop zakonisht kanë një madhësi të madhe, kapaciteti i rezervuarit të ujit është gjithashtu më i madh, megjithatë, kërkon që ta vendosni pranë prizës elektrike për të futur makinën. Megjithatë, presioni i rrymës së ujit nga makina është më i madh, kështu që do t’ju ndihmojë të pastroni dhëmbët tuaj në mënyrë më efektive.
 • Me flosser uji i mbajtur me dorë, mund ta përdorni lehtësisht pa u lidhur me kabllo. Flosser portativ kompakt me ujë, mund të merret për udhëtime pa zënë shumë hapësirë. Megjithatë, kapaciteti i rezervuarit të ujit dhe presioni i ujit nga pajisja do të jenë më të vogla se ato të një floseri uji desktop.

Përfitimet e përdorimit të një floseri uji

Këtu janë disa nga përfitimet e një floseri uji:

 • Largoni bakteret: Flosser me ujë mund të heqë deri në 99% të baktereve dhe pllakave në dhëmbë dhe mishrat e dhëmbëve.
 • Redukton gingivitin: Pastrat e ujit ndihmojnë në heqjen e baktereve dhe pllakave në dhëmbë dhe mishrat e dhëmbëve, duke reduktuar gingivitin, veçanërisht për njerëzit me gingivit kronik.
 • Pastroni midis dhëmbëve dhe zonave të vështira për t’u arritur: Pastrimi i dhëmbëve me fije uji mund të pastrojë midis dhëmbëve dhe zonave të vështira për t’u arritur, të cilat një furçë dhëmbësh e zakonshme nuk mund të bëjë.

Si të përdorni një flosser uji

 • Zvogëloni erën e keqe të gojës: Flosser me ujë ndihmon në largimin e baktereve në gojë, duke reduktuar erën e keqe të gojës.
 • Promovon shëndetin oral: Përdorimi i një flosser uji mund të ndihmojë në promovimin e shëndetit oral, duke reduktuar rrezikun e sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve dhe dhëmbëve.
 • Kurseni kohë: Përdorimi i një filiali uji mund të kursejë kohë në krahasim me pastrimin e dhëmbëve me fill ose përdorimin e një kruese dhëmbësh të rregullt.
 • I sigurt dhe i lehtë për t’u përdorur: Flosser uji është një pajisje e sigurt dhe e lehtë për t’u përdorur që nuk është aq e dhimbshme sa përdorimi i një kruese dhëmbësh.

Shiko me shume: [Review] A është i mirë filieri i ujit Flossie? Sa shumë?

A është një fije uji më e mirë se filli dentar?

Flossers dhe filli janë të dyja metoda për heqjen e pllakës dhe baktereve nga dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. Megjithatë, ka shumë faktorë që duhet të merren parasysh për të krahasuar efektivitetin e këtyre dy metodave.

Tham Khảo Thêm:  Môi thâm dùng son màu gì? 7 màu son giúp nàng xinh đẹp hơn

Flosser uji

Një flosser uji është një pajisje që përdor presionin e ujit për të larguar pllakën dhe bakteret nga dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. Mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të hequr pllakën dhe qelizat e vdekura të lëkurës midis dhëmbëve dhe zonave të mishrave të dhëmbëve.

Përveç kësaj, një fije uji mund të ndihmojë në heqjen e grimcave të ushqimit dhe papastërtive të tjera që një furçë dhëmbësh e zakonshme nuk mund t’i heqë. Megjithatë, një fije uji nuk mund të zëvendësojë plotësisht larjen me furçë dhëmbësh sepse nuk heq plotësisht pllakat dhe bakteret nga dhëmbët.

Si të përdorni një flosser uji

Pe për të pastruar dhëmbët

Flossing është një metodë për heqjen e pllakave dhe baktereve nga dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve duke përdorur lloje të ndryshme filli. Flossers mund të pastrojnë më mirë hapësirat më të ngushta se flossers ujit. Përveç kësaj, përdorimi i fillit me fill mund të ndihmojë në heqjen më të mirë të pllakës dhe baktereve dhe gjithashtu të ndihmojë dhëmbët më të bardhë.

Megjithatë, pastrimi me fill kërkon aftësi dhe përvojë. Nëse nuk dini si të përdorni fillin siç duhet, mund të dëmtoni mishrat dhe dhëmbët tuaj. Përveç kësaj, përdorimi i fillit dentar kërkon më shumë kohë sesa përdorimi i fillit të ujit.

Si përmbledhje, flossers ujit dhe flossers secila ka të mirat dhe të këqijat e veta. Megjithatë, për rezultate më të mira, duhet të përdorni të dyja metodat së bashku për të siguruar pastrimin optimal të dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve. Nëse nuk dini si të përdorni fillin dentar, konsultohuni me dentistin tuaj për këshilla dhe udhëzime se si ta përdorni atë siç duhet.

Gjithashtu, për njerëzit me dhëmbë dhe mishra të ndjeshëm ose probleme të tjera dentare, është mirë të diskutoni me mjekun tuaj përpara se të vendosni se cilën metodë do të përdorni.

Si të përdorni një flosser uji të thellë dhe efektiv

Shumë njerëz shpesh pyesin se si të përdorin një fije uji dhe nuk dinë ta përdorin atë në mënyrë efektive. Sipas ekspertëve dentarë, përdorimi i çdo lloji të flosserit të ujit ka një mënyrë të ndryshme funksionimi, ndaj përpara se ta përdorni duhet të lexoni me kujdes manualin e përdorimit që vjen me makinën për ta përdorur dhe ruajtur siç duhet. Megjithatë, për t’ju ndihmuar të kuptoni se si të përdorni një flosser uji thjesht dhe efektivisht, ne do të ndajmë hapat bazë të mëposhtëm:

 • Hapi 1: Vendosni majën e kruese dhëmbësh në trup dhe mbushni rezervuarin e ujit me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 2: Futeni në prizë dhe rregulloni çelësin e kontrollit të presionit të avionit të ujit. Ju duhet të lini presionin e ulët fillestar dhe ta rregulloni gradualisht nëse dëshironi ose kur të mësoheni me të.
 • Hapi 3: Kthejeni kokën në lavaman, vendosni majën e kruese dhëmbësh në gojë, mbyllni buzët dhe ndizni pajisjen.
 • Hapi 4: Rregulloni rrymën e ujit pikërisht midis dhëmbëve në vijën e mishrave të dhëmbëve. Filloni të pastroni dhëmbët e brendshëm dhe më pas kaloni gradualisht në dhëmbët e përparmë.
 • Hapi 5: Pushoni herë pas here që uji të rrjedhë nga goja juaj.
 • Hapi 6: Fikni pajisjen pasi të keni pastruar dhëmbët.

Nëse dëshironi rezultate më të mira, sigurohuni që të ndiqni hapat e mësipërm dhe përdorni një fije uji çdo ditë për të mbajtur një gojë të pastër dhe të shëndetshme. Sigurohuni që të lexoni me kujdes udhëzimet për efektivitet maksimal dhe për të mbrojtur shëndetin tuaj oral.

Tham Khảo Thêm:  17 Kiểu tóc nam ngắn mặt tròn Đẹp, Hot nhất cho các chàng

Për kë është i përshtatshëm floseri i ujit?

Kujdesi ditor oral është i rëndësishëm për të mbajtur dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm. Ndërsa pastrimi i dhëmbëve me fill është një metodë e zakonshme për pastrimin e dhëmbëve, në disa raste, përdorimi i një fije uji është gjithashtu një opsion i mirë. Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë për të plotësuar rutinën tuaj të kujdesit oral, merrni parasysh sa vijon.

 • Nëse jeni duke përjetuar mishrat e dhëmbëve të ndjeshëm dhe gjakderdhje të shpeshtë, zgjidhja më e mirë mund të jetë pastrimi me fill me fije uji. Rrjedha e ujit nga filiali i ujit është më i butë se filli, duke ndihmuar në reduktimin e acarimit të mishrave të dhëmbëve dhe parandalimin e gjakderdhjes.
 • Nëse mbani mbajtëse, përdorimi i fillit me fill mund të jetë i vështirë dhe i ngatërruar. Në këtë rast, floseri i ujit do të ndihmojë që rryma e ujit të depërtojë në kordele dhe të pastrojë dhëmbët në mënyrë më efektive.

Si të përdorni një flosser uji

 • Nëse vuani nga sëmundja e mishrave të dhëmbëve, përdorimi i fillit me fill mund të pastrojë vetëm midis dhëmbëve dhe vijës së mishrave të dhëmbëve. Sidoqoftë, pastrimi i dhëmbëve me fill do të ndihmojë në largimin e baktereve thellë në mishrat e dhëmbëve që rrethojnë rrënjët dhe do të sigurojë që dhëmbët tuaj të jenë gjithmonë të pastër dhe të shëndetshëm.
 • Nëse vuani nga goja e thatë, përdorimi i një floseri uji do t’ju ndihmojë të shtoni lagështi në gojë dhe të hiqni pllakën që krijohet për shkak të tharjes së gojës. Kjo ndihmon në kufizimin e aktivitetit të baktereve në gojë dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve si plagët, infeksionet kërpudhore dhe pllakat.

Llojet e shquara të flosers ujit në treg

Sot në treg ka shumë kompani që ofrojnë filatorë uji që ju t’i zgjidhni sipas nevojave tuaja. Këtu janë disa kompani të cilave mund t’u referoheni:

1. Waterpik. Flosser uji

Waterpik është një markë e famshme për produktet për pastrimin e ujit me fill me dizenjo të ndryshme.

 • Modeli Waterpik Classic WP-70 me 6 nivele të kontrollit të presionit të ujit dhe rezervuar uji mjaftueshëm të madh për të pastruar dhëmbët në 90 sekonda për vetëm 2,100,000 VND.
 • Shembull Waterpik Nano WP-250 me dizajn kompakt, 3 nivele të rregullimit të presionit dhe kapacitet të rezervuarit të ujit të mjaftueshëm për të pastruar dhëmbët në 60 sekonda për 2,350,000 VND.
 • Modeli Waterpik Ultra WP-100 me 10 nivele kontrolli presioni, buton ndalimi i rrymës së ujit në trup dhe 7 kruese dhëmbësh me përdorime të ndryshme. Fluksi i ujit nga makina është gjithashtu më i butë dhe më i butë se modelet e tjera me çmimin 2,900,000 VND.

BLINI UJË UJËRI WATERPIK

Flosser uji

 • Waterpik Cordless Express Model WF-02 është një flosser uji pa kabllo, funksionon me bateri të rregullta dhe ka 2 kruese dhëmbësh, 2 nivele të kontrollit të presionit të avullit të ujit dhe një rezervuar me kapacitet 150 ml për 1,690,000 VND.
 • Modeli Waterpik Cordless Plus WP-450 është një filxhan uji pa kabllo i mundësuar nga një bateri e ringarkueshme me 4 kruese dhëmbësh të përfshirë, 2 nivele të rregullimit të presionit të ujit dhe një rezervuar të madh uji të mjaftueshëm për përdorim të vazhdueshëm për më shumë se 45 sekonda për VND 2,390,000.
 • Shembull Waterpik Complete Care 5.0 është një kombinim i kruese dhëmbësh me ujë dhe furçë dhëmbësh për t’ju ndihmuar të kujdeseni për shëndetin tuaj oral në mënyrën më gjithëpërfshirëse për 5,500,000 VND.
Tham Khảo Thêm:  Hoa hậu Thùy Tiên lại "đăng quang"?

2. Flosser uji Maxcare

Provoni produktet e Maxcare tani me disa nga linjat e ndryshme të produkteve të mëposhtme:

 • Flosser uji me ultratinguj Maxcare Max456plus: Me 6 hapa për të rregulluar presionin e ujit dhe 12 maja kruese dhëmbësh dhe koka për larjen e hundës, kjo seri do t’ju sjellë komoditet dhe efikasitet. Çmimi është vetëm nga 2.000.000 VND dhe është i garantuar për 12 muaj, produktet origjinale vijnë edhe me shumë promocione tërheqëse.
 • Flosser uji Maxcare Max456L: Me një dizajn kompakt, kjo makinë ka 7 kruese dhëmbësh me funksione të ndryshme, duke e bërë të lehtë përdorimin dhe bartjen me vete. Produkte origjinale për vetëm 1,900,000 VND, sigurim i cilësisë dhe komoditet.
 • Maxcare Max456 mini floseri me ujë udhëtimi: I krijuar posaçërisht për përdorim në udhëtime, ky flosser uji nuk mundësohet nga energjia elektrike, por përdor bateri të rikarikueshme, shumë kompakte dhe të përshtatshme për ta marrë me vete. Me një kapacitet rezervuari uji prej vetëm 300 ml, por me deri në 6 nivele të rregullimit të presionit të ujit, mund ta përdorni këtë produkt kudo.

BLINI MAXCARE MAKINE LAREVE ME UJE

Flosser uji Maxcare

Referenca: Rishikoni Top 5 flosser uji Maxcare i cili është më i mirë për të blerë

3. Flosser uji Philips

Philips ka dy flossera uji me cilësi të lartë, Philips Sonicare Airfloss dhe Philips Sonicare AirFloss Ultra, të cilët do të jenë zgjidhja perfekte për ju. Të dyja janë kompakte, të lehta për t’u përdorur dhe mund të karikojnë baterinë në rreth 2 javë përdorim me 3 mënyra të ndryshme pastrimi.

BLINI MAKINË LAVARS ME UJË PHILIPS

Flosser uji Philips

Seria Philips Sonicare AirFloss shitet për rreth 1,500,000 VND, ndërsa seria Philips Sonicare AirFloss Ultra kushton rreth 2,000,000 VND. Megjithatë, një veçori e veçantë e këtij lloji të floserit të ujit është se përdoret me shpëlarës goje në vend të ujit të zakonshëm, duke e bërë pastrimin e dhëmbëve më efektiv.

Përveç kësaj, këto dy produkte janë krijuar posaçërisht për lehtësi kur udhëtoni ose punoni. Kjo do t’ju ndihmojë të keni gjithmonë dhëmbë të pastër dhe të shëndetshëm në çdo kohë dhe kudo. Nëse jeni duke kërkuar për produkte cilësore dhe efektive për pastrimin e ujit me fill, mos humbisni Philips Sonicare Airfloss dhe Philips Sonicare AirFloss Ultra.

Ndërsa kostoja e një flosser uji mund të jetë mjaft e shtrenjtë, është një investim i denjë në kujdesin shëndetësor dentar. Një flosser uji mund të jetë një shpëtim për t’ju ndihmuar të hiqni qafe bakteret dhe grimcat e ushqimit të mbetura pas larjes ose pastrimit me fill. Pra, nëse keni probleme me dhëmbët, konsideroni si shoqërues një fije uji.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách sử dụng máy tăm nước đúng cách, sạch sâu và an toàn . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Bikini “bít cửa” trở lại cuộc thi Hoa hậu Anh

Trang Daily Mail ngày 1-7 thông tin về quyết định cuối cùng của ban tổ chức cuộc thi Hoa hậu Anh về phần thi bikini. Vì vậy,…

Ấn tượng Nguồn cảm hứng bất tận

Nhạc trưởng Lê Phi Phi Ngày 1/7, đêm nhạc ra mắt dịch vụ khách hàng Ưu tiên đặc biệt HDBank với chủ đề “Cảm hứng bất tận”…

Hoa hậu H’Hen Niê khóc ròng vì những ác ý

H’Hen Niê xuất hiện vô cùng rạng rỡ Chia sẻ về các hoạt động cộng đồng, xã hội của mình, H’Hen Niê cho biết: “Từ khi đăng…

Em trai nhạc sĩ Nguyễn Văn Chung bị bắt cóc cùng giấc mơ kinh hoàng về Mẹ

Nguyễn Văn Chung nghẹn ngào kể về việc anh trai bị bắt cóc Mới đây, nhạc sĩ Nguyễn Văn Chung đã có những chia sẻ về ca…

Hà Nhi ra bài mới buồn miên man, nhưng fan lại… ôm bụng cười?

Hà Nhi trong “Vì Em Chưa Bao Giờ Khóc” Tối 30/6, ca sĩ được yêu thích hôm nay Hà Nhi đã trình làng sản phẩm âm nhạc…

Dùng tóc để makeup, Quỳnh Anh Shyn lên thẳng The New York Times

Lần đầu dự Tuần lễ thời trang nam Paris, Quỳnh Anh Shyn có bộ ảnh đẹp ngất ngây, được đăng trên The New York Times và lọt…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *