Top 7 Bột rửa xe không chạm loại nào tốt, làm sạch hiệu quả

Aktualisht, përdorimi i pluhur pa prekje për larjen e makinave është një hap i ri në kujdesin dhe mirëmbajtjen e automjeteve si makina dhe motoçikleta. Pra, a e dini se çfarë është e veçantë për këtë pluhur për larjen e makinave? Cilin lloj duhet të zgjedh? Le të zbulojmë përmes artikullit top 7 pluhurat e mirë dhe të lirë të larjes së makinave pa prekje që nuk duhet t’i injoroni më poshtë!

Çfarë është pluhuri i larjes së makinave pa prekje?

Pluhuri i mirënjohur i larjes së makinave pa prekje është një kimikat i përdorur në teknologjinë e larjes së makinave pa prekje. Përdorimi kryesor i këtij pluhuri është pastrimi i papastërtive në makinë pa pasur nevojë ta prekni atë. Zakonisht është i paketuar në formën e pluhurit të zakonshëm të larjes, kështu që përdoruesit duhet ta ruajnë me kujdes kur e përdorin për të shmangur lagështimin dhe shkaktimin e mbeturinave.

Pluhur për larjen e makinave pa prekje

A është i mirë pluhuri për larjen e makinave pa prekje?

Çdo produkt, sado i mirë qoftë, ka gjithmonë disa avantazhe dhe disavantazhe. Dhe pluhur pa prekje për larjen e makinave Nuk bën përjashtim. Këtu do të shqyrtojmë avantazhet dhe disavantazhet e këtij pluhuri për larjen e makinave.

1. Përparësitë

 • Përdorimi i pluhurit të larjes së makinave pa prekje i ndihmon njerëzit të shmangin kontaktin e drejtpërdrejtë me kimikatet si shumë solucione të tjera të larjes së makinave.
 • Përbërësit e pluhurit të larjes së makinave pa prekje janë kryesisht kimikate për pastrimin e sipërfaqeve, lustruese, aromatizues etj. Të gjithë janë të përzier në një proporcion të caktuar për të shmangur dëmtimin e shëndetit dhe mjedisit.
 • Produkti ka efektin e ndriçimit, pastrimit dhe mbi të gjitha mbrojtjen e makinës. Njollat ​​si balta, njollat ​​në pjesën e poshtme të trupit ose buzët gjithashtu hiqen shpejt.
 • Ky pluhur për larjen e makinave ju ndihmon gjithashtu të kurseni kohën maksimale në krahasim me metodat tradicionale të pastrimit.
 • Kur përdorni këtë kimikat, gjithçka që duhet të bëni është ta përzieni atë në përmasat e specifikuara nga prodhuesi.
 • Në fakt, çmimi i pluhurit të larjes së makinave pa prekje është më i lirë se ai i lavazhit pa prekje, kështu që përdoruesit mund të kursejnë një pjesë të kostos.

Pluhur për larjen e makinave pa prekje

2. Disavantazhet

 • Për shkak se produkti është në formë pluhuri, është e lehtë të bie gjatë përdorimit.
 • Përveç kësaj, pluhuri i larjes së makinave pa prekje paketohet si paketë, kështu që përdoruesit duhet ta ruajnë me kujdes, sepse është i prirur për rritjen e mykut.

Top 5 pluhurat më të mirë të larjes së makinave pa prekje për të blerë sot

Me ndryshimin e teknologjisë, pluhur pa prekje për larjen e makinave bëhet një produkt popullor i besuar nga shumë njerëz. Për të ndihmuar njerëzit të gjejnë produktin më të mirë dhe t’u përshtaten nevojave të tyre. Këtu është një përmbledhje e 7 pluhurave më të mirë të larjes së makinave pa prekje, të cilave mund t’i referoheni.

1. Pluhur lavazhi Top Kocu PD pa prekje 500G

Ky pluhur larëse makinash pa prekje Kocu 500g është i paketuar në 500 gram / 1 paketë, kështu që mund të përdoret për të larë 25-30 makina me 4 vende. Fuqia e pluhurit të larjes së makinave Kocu është se është më i lirë se lavazhi pa prekje. Përveç kësaj, pastrimi nuk e dëmton lëkurën e duarve dhe nuk ndikon në bojën e makinës. Sidomos, kursen energjinë elektrike, ujin dhe përpjekjet dhe mund të pastrohet deri në 99% me efektivitet.

Tham Khảo Thêm:  Yubikey là gì? Có phải giải pháp bảo mật thông tin tối ưu?

Pluhur për larjen e makinave pa prekje

Përveç kësaj, përbërësit e pluhurit të larjes së makinave pa prekje Kocu PD 500G janë kryesisht pastrues sipërfaqesh, lustruese etj. Nuk keni nevojë të përdorni doreza, lecka ose të merrni shumë kohë për të përzier zgjidhjen e zbardhuesit. Lani sipas të njëjtës formulë si tradicionale lavazhe makinash.

Përdoruesit duhet vetëm të shpërndajnë pluhurin e larjes së makinave pa prekur kovën, më pas ta derdhin në shishen e shkumës së borës dhe të spërkasin tretësirën e fituar të shkumës së borës direkt në trup dhe makinë. Në këtë kohë, efekti do të promovohet, do të shihni se makina është më e pastër dhe do të largojë të gjitha papastërtitë në trupin e makinës.

Çmimi referencë: 75000 VND

2. Pluhur për larjen e makinave Ventek Eco100 pa prekje

Ventek Eco100 pluhur pa prekje, shkuma e borës për larjen e makinave punon për të hequr papastërtitë, vajin dhe njollat. Përveç kësaj, krijon gjithashtu një shtresë me shkëlqim në rrota për të parandaluar gërvishtjen ose zbardhjen e makinës. Produkti mbron dhe rrit shkëlqimin e makinës, pastron edhe detajet më të vogla dhe pushton edhe njerëzit më kërkues. Raporti i lartë i përzierjes për çdo 1 kg pluhur të përzier me 80-100 litra ujë, produkti nuk do të shkaktojë acarim te përdoruesit kur përdoret. Ky pluhur pa prekje për larjen e makinave pastron deri në 99% pa ndikuar në materialin e automjetit.

Pluhur për larjen e makinave pa prekje

Ky pluhur për larjen e makinave Ventek Eco100 është gjithashtu plotësisht i sigurt për duart. Prandaj, përdoruesit mund të hollojnë kimikatet me duar të zhveshura pa u shqetësuar për acarimin, dëmtimin e lëkurës, veçanërisht të sigurta pa erë kimike. Kur përzihet me ujë, ky pluhur për larjen e makinave Ventek do të ketë një formë emulsioni dhe do të tret të gjitha llojet e papastërtive dhe vajit. Në të njëjtën kohë, funksionon shumë mirë me të gjitha llojet e rrotave dhe pastron papastërtitë, duke dhënë efektin më të mirë kur përdoret në lavazhe mbi 150 Bar.

Çmimi referencë: 69,000 VND

3. Care Care Touchless Car Wash Powder

Nëse drejtoni një biznes lavazhi ose jeni dikush që dëshironi të kurseni para, atëherë pluhuri pa prekje i larjes së makinave Car Care është zgjedhja juaj e parë. Me një peshë prej 500 g, ky produkt mund të përdoret me 80 litra ujë.

Pluhur për larjen e makinave pa prekje

Në veçanti, ky produkt jo vetëm që pastron makinën dhe nuk ka nevojë të fshihet, por krijon një shkëlqim për makinën tuaj dhe një efekt gjethe zambak uji në xhami. Kjo është për të kufizuar akumulimin e ujit kur bie shi. Veçanërisht me një pH prej 12, produkti është shumë i sigurt për lyerjen e makinës suaj ose klientëve tuaj.

Çmimi referencë: 55000 VND

4. Pluhur për larjen e makinave pa prekje HT-3M

HT-3M është një pluhur vietnamez i larjes së makinave pa prekje me një peshë prej 500 gramësh, mund të lani rreth 25-30 makina 4-vendëshe. Mund të thuhet se ky është një plus i madh për të ndihmuar përdoruesit të kursejnë ndjeshëm kostot. Në të njëjtën kohë, kjo konsiderohet edhe një zgjidhje e shkëlqyer për lavazhe profesionale, qendra mirëmbajtjeje apo punishte makinash etj. Pluhuri i larjes së makinave HT3M aplikohet edhe tek teknologjia kimike që plotëson standardet evropiane me një numër mesatar pH. Prandaj, nuk dëmton dhe është shumë i sigurt për përdoruesit dhe automjetet.

Tham Khảo Thêm:  Sự cố sức khỏe của Thủy Tiên

Pluhur për larjen e makinave pa prekje

Pluhuri i larjes së makinave pa prekje HT3M konsiderohet gjithashtu një zbulim i ri. Mjafton të përzieni me ujë në një raport të caktuar, do të formojë një tretësirë ​​për larjen e makinës, spërkatni në trupin e makinës për të hequr njollat ​​pa fërkim apo fërkim. Përveç kësaj, ky pluhur për larjen e makinave përmban edhe përbërës që krijojnë shkëlqim të lartë dhe mbrojnë makinën. Në veçanti, pluhuri për larjen e makinave HT3M është gjithashtu i aftë të pastrojë detaje të vështira si pozicioni i rrotave, karroca, etj.

Shumë studime tregojnë gjithashtu se pluhuri i larjes së makinave HT3M ka alkalinitet shumë të ulët. Produkti është testuar rigorozisht për të mos shkaktuar rrezik për lëkurën e përdoruesit ose dëmtim të automjetit, etj.

Çmimi referencë: 70 000 VND

5. Pluhur për larjen e makinave pa prekje One Wash

Pluhuri One Wash Touchless Car Wash Powder është një sapun alternativ për pastrim. Më pas, gjithçka që duhet të bëni është të spërkatni pa përdorur duart tuaja. Përdorimi më i spikatur i këtij pluhuri për larjen e makinave është i specializuar për pastrimin e pjesëve të brendshme dhe të jashtme të makinave. Kjo ju kursen shumë kohë dhe përpjekje për larjen e makinave.

Pluhur për larjen e makinave pa prekje

Përdorimi është shumë i thjeshtë, thjesht duhet të spërkatni shkumë rreth makinës për rreth 30 sekonda deri në 1 minutë. Pastaj spërkat përsëri me zorrën e presionit të ujit. Me 1 fuçi 500 gram mund të përzihen 80 litra ujë. Si rezultat, ju mund të kurseni shumë para në larjen e makinave.

Çmimi referencë: 79,000 VND

6. Pluhur lavazhi pa prekje Lavado

Çdo paketë prej 500 gramësh pluhur lavaman pa prekje Lavado mjafton për të larë rreth 25-30 makina me 4 vende. Prandaj, produkti konsiderohet si një zgjidhje efektive për pastrimin e makinave në një kohë të shkurtër, duke ju kursyer kohë dhe përpjekje. Ky pluhur pa prekje për larjen e makinave ka gjithashtu një pH neutral për t’u siguruar që është i sigurt dhe nuk dëmton lëkurën e duarve tuaja. Me pluhurin e larjes së makinave Lavado, përdoruesit mund të reduktojnë kohën e larjes së makinave nga 8-10 minuta, si dhe të kursejnë kostot e punës dhe larjes së makinave.

Pluhur për larjen e makinave pa prekje

Teknologjia moderne është aplikuar edhe në këtë pluhur për larjen e makinave, e kombinuar me mbikëqyrjen e ekspertëve. Prandaj, produktet gjithmonë sigurojnë cilësi përpara se të hidhen në treg. Përveç kësaj, përbërja e produktit nuk përmban kimikate të dëmshme, kështu që është shumë e sigurt për përdoruesit që të vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë me produktin. Pas spërkatjes së solucionit në sipërfaqe, përdoruesit duhet të presin disa minuta që solucioni të depërtojë dhe të zbusë njollën përpara se të përdorin sërish lavazhin për spërkatje.

Tham Khảo Thêm:  7+ Nước hoa Hàn Quốc thơm mát, dễ chịu được yêu thích nhất

Çmimi referencë: 69,000 VND

7. OPS Pluhur për larjen e makinave pa prekje

Pluhuri i larjes së makinave pa prekje OPS njihet si një kimikat për larjen e makinave i shpikur bazuar në hulumtimet aktuale. Produkti i ndihmon përdoruesit të reduktojnë shumë faza dhe kosto të larjes manuale të makinave dhe veçanërisht të rrisin efikasitetin e punës. Përveç kësaj, pluhuri i larjes së makinave OPS mund të përdoret gjithashtu në çdo makinë të kategorisë së mesme ose të nivelit të lartë, objekt garazhi, etj.

Pluhur për larjen e makinave pa prekje

Pluhuri i larjes së makinave pa prekje OPS ka aftësinë të formojë emulsione dhe të shpërndajë vajra dhe njollat, dhe ka një efekt të mirë në të gjitha llojet e rrotave. Ofron aftësinë për të hequr deri në 99% të papastërtive në sipërfaqen e automjetit, si dhe ndihmon në sigurimin e sigurisë për lëkurën. Pluhuri i larjes së makinave OPS është i paketuar me një peshë standarde prej 500 gramësh, kështu që kur përzihet sipas udhëzimeve të prodhuesit, mund të lajë mesatarisht 40-50 makina.

Çmimi referencë: 50,000 VND

Si të përdorni pluhurin e larjes së makinave pa prekje në mënyrë efektive dhe të sigurt

Për të siguruar efikasitet të lartë, si dhe siguri shëndetësore, duhet të dini se si të përdorni pluhurin e larjes së makinave pa prekje sipas udhëzimeve të mëposhtme.

 • Hapi 1: Së pari, duhet të përzieni pluhurin pa kontakt të larjes së makinave sipas udhëzimeve të prodhuesit.
 • Hapi 2: Më pas lidhni rezervuarin e shkumës së borës me pistoletën e larjes së makinave me presion të lartë (depozita e shkumës së borës me presion të lartë) ose kompresorin e ajrit për të larë makinën.
 • Hapi 3: Spërkatni kimikate në sipërfaqet e automjeteve dhe pajisjet që do të pastrohen.
 • Hapi 4: Më pas, mbajeni kimikatin në sipërfaqe për rreth 1 minutë për të zbutur dhe pastruar njollat, baltën për një kohë të gjatë. Së fundi, spërkatni motoçikletat, makinat dhe pajisjet nën grykë me presion të lartë.

Shënim: Duhet të keni parasysh se tretësira duhet të përzihet sipas raportit të prodhuesit dhe të tundet mirë që të shpërndahet pluhuri dhe të shkrihet. Përveç kësaj, duhet të mbani mend që të lini sipërfaqen e makinës të thahet përpara se të spërkatni përzierjen.

Përmes artikullit mund të shohim, pluhur pa prekje për larjen e makinave është zgjedhja perfekte për ata që bëjnë shërbime të larjes së makinave ose përdoruesit që duan të kursejnë para dhe përpjekje. Me fuqi të jashtëzakonshme pastrimi, nuk keni nevojë ta prekni drejtpërdrejt si shumë zgjidhje të tjera pastrimi. Si rezultat, shëndeti është i garantuar dhe efikasiteti i pastrimit është përmirësuar. Nëse jeni duke kërkuar për produktin e duhur, ju lutemi referojuni 7 pluhurave të larjes së makinave pa prekje më sipër.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 7 Bột rửa xe không chạm loại nào tốt, làm sạch hiệu quả . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Bikini “bít cửa” trở lại cuộc thi Hoa hậu Anh

Trang Daily Mail ngày 1-7 thông tin về quyết định cuối cùng của ban tổ chức cuộc thi Hoa hậu Anh về phần thi bikini. Vì vậy,…

Ấn tượng Nguồn cảm hứng bất tận

Nhạc trưởng Lê Phi Phi Ngày 1/7, đêm nhạc ra mắt dịch vụ khách hàng Ưu tiên đặc biệt HDBank với chủ đề “Cảm hứng bất tận”…

Hoa hậu H’Hen Niê khóc ròng vì những ác ý

H’Hen Niê xuất hiện vô cùng rạng rỡ Chia sẻ về các hoạt động cộng đồng, xã hội của mình, H’Hen Niê cho biết: “Từ khi đăng…

Em trai nhạc sĩ Nguyễn Văn Chung bị bắt cóc cùng giấc mơ kinh hoàng về Mẹ

Nguyễn Văn Chung nghẹn ngào kể về việc anh trai bị bắt cóc Mới đây, nhạc sĩ Nguyễn Văn Chung đã có những chia sẻ về ca…

Hà Nhi ra bài mới buồn miên man, nhưng fan lại… ôm bụng cười?

Hà Nhi trong “Vì Em Chưa Bao Giờ Khóc” Tối 30/6, ca sĩ được yêu thích hôm nay Hà Nhi đã trình làng sản phẩm âm nhạc…

Dùng tóc để makeup, Quỳnh Anh Shyn lên thẳng The New York Times

Lần đầu dự Tuần lễ thời trang nam Paris, Quỳnh Anh Shyn có bộ ảnh đẹp ngất ngây, được đăng trên The New York Times và lọt…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *