[Top 8] Sữa rửa mặt trị mụn ẩn nào tốt và hiệu quả nhất

Aknet e fshehura apo aknet nën lëkurë nuk janë kurrë shqetësim për shumë vajza në procesin e kujdesit të lëkurës. Ky lloj aknesh është mjaft i zakonshëm dhe i vështirë për t’u trajtuar, nëse nuk parandalohet herët, aknet e fshehura mund të përhapen në zona të tjera të lëkurës. Larje fytyre për aknet e fshehura Do të jetë një zgjidhje efektive nëse dëshironi të rifitoni lëkurën tuaj të lëmuar. Në këtë artikull, ne do t’ju prezantojmë me 8 produktet më të mira të pastrimit të fytyrës që u besohen sot.

Pse duhet të përdorni një larës fytyre për të trajtuar aknet e fshehura?

Aknet e fshehura shpesh janë të vështira për t’u parë me sy të lirë, puçrrat e fshehura zhvillohen nën sipërfaqen e lëkurës dhe nuk shkaktojnë ënjtje dhe inflamacion si llojet e tjera të akneve. Megjithatë, aknet e fshehura e bëjnë lëkurën të duket e ashpër, e pajetë dhe jo e lëmuar.

Larje fytyre për aknet e fshehura

Përveç kësaj, aknet e fshehura që grumbullohen për një kohë të gjatë mund të stimulojnë rritjen e baktereve, gjë që çon në më shumë probleme të lëkurës. Prandaj, ekspertët kanë këshilluar përdorimin e produkteve të afta për të nxitur aknet, për të pastruar lëkurën si për shembull pastruesit e grimit dhe pastrues.

Larje fytyre për aknet e fshehura vlerësohet shumë për aftësinë e tij për të nxitur aknet, për të pastruar lëkurën dhe për të hequr në mënyrë aktive aknet në një kohë të shkurtër. Në të njëjtën kohë, ndihmon në kufizimin e poreve të mëdha të shkaktuara nga akumulimi afatgjatë i akneve, përmirëson sipërfaqen e lëkurës dhe parandalon përhapjen e akneve. Përveç kësaj, përdorimi i larjes së fytyrës për trajtimin e akneve të fshehura konsiderohet një zgjidhje e sigurt dhe efektive për procesin e trajtimit të akneve të fshehura.

Top 8 pastruesit më të mirë të fshehur të fytyrës për aknet janë të besueshme

Nëse po pyesni veten për zgjedhjen e blerjes së linjës larje fytyre me akne E cila është e mirë, cilësore si dhe çmimi i përballueshëm. Ju lutemi referojuni 8 produkteve më të mira të pastrimit të fytyrës për lëkurën me akne të fshehura më poshtë.

1. Cetaphil Gentle Skin Cleanser

Pastruesi i parë i fytyrës për lëkurën e prirur ndaj akneve është Cetaphil Gentle Skin Cleanser, i cili konsiderohet një pastrues i butë që është shumë i mirë për lëkurën e prirur ndaj akneve. Produkti ka një dizajn mjaft të thjeshtë me tonet e bardha dhe blu të nënshkrimit të Cetaphil. Përveç kësaj, trupi i shishes është i dizajnuar në ngjyrë të bardhë opake me një kapak blu.

Aktualisht produkti shitet në 2 kapacitete, 500ml dhe 125ml. Për më tepër, kjo linjë pastrues nuk përmban sapun, aromë, nuk shkakton tharje apo acarim të lëkurës.

Larje fytyre për aknet e fshehura

Bleni produkte origjinale në Shopee

Për sa i përket përbërësve, Cetaphil Gentle Skin Cleanser përmban Cetyl Alcool për të ndihmuar në lëmimin e lëkurës në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Ky përbërës konsiderohet nga ekspertët e CIR si shumë i sigurt dhe beninj, i përshtatshëm për përmirësimin e lëkurës së ashpër të shkaktuar nga aknet.

Së bashku me atë është Sodium Lauryl Sulfate, ky përbërës ndihmon përbërësit në pastruesin Cetaphil të rrëshqasin në të gjithë sipërfaqen e lëkurës jashtëzakonisht butësisht, ndërsa ndihmon në uljen jashtëzakonisht të mirë të tensionit në sipërfaqen e lëkurës. Produkti ka një teksturë locioni, ka ngjyrë të bardhë qumështi, nuk shkumon kur përdoret dhe është jashtëzakonisht i butë me lëkurën.

Çmimi referencë: 133,000 VND/ 125 ml

Tham Khảo Thêm:  Thu Minh tái xuất trong vài trò host

2. Naruko Tea Tree Purifying Clay Mass & Cleanser In 1

Ky është një larës për fytyrën e pemës së çajit që ndihmon në trajtimin e akneve të fshehura në mënyrë shumë efektive. Produkti ka një dizajn tub plastik të butë me një ton të bukur jeshil. Pjesa e përparme e paketimit është e printuar me emrin e produktit, pesha e produktit është 120 gram, me këtë vëllim mund ta përdorni për një kohë të gjatë. Përveç kësaj, produkti ka gjithashtu një kapak të fortë plastike për të ndihmuar në ruajtjen më të mirë të pastruesit. Ky larës fytyre i fshehur për aknet ka një strukturë të trashë, të shkumëzuar lehtë dhe një shkumë shumë të hollë. Falë kësaj, pastron në mënyrë efektive poret, largon papastërtitë, yndyrën në lëkurë shumë mirë.

Larje fytyre për aknet e fshehura

Bleni produkte origjinale në Shopee

Për sa i përket përbërësve, pastruesi i fytyrës Naruko Tea Tree përmban vaj të pemës së çajit për të ndihmuar në luftimin e baktereve të akneve. Kjo ndihmon në parandalimin e shumë llojeve të akneve si puçrrat, aknet e fshehura dhe pikat e zeza. I kombinuar me vajin e pemës së çajit, i cili është ZinC PCA, i cili ka veti antibakteriale, rregulluese të sebumit dhe reduktimin e acarimit, ky është me të vërtetë një produkt i përshtatshëm për lëkurën e prirur ndaj akneve.

Çmimi referencë: 185,000 VND/ 120 gram

Referenca: Top 12 pastruesit më të mirë, të butë dhe më të sigurt pa shkumë

3. Disa By Mi 30 Days Miracle Acne Clear Foam

Some By Mi 30 Days Miracle Acne është një linjë pastruesish për aknet e fshehura, pikat e zeza ose aknet. Produkti vjen në formën e një tubi plastik me një kapak shumë të përshtatshëm. Përbërësi i jashtëzakonshëm i produktit është AHA (Acidi citrik) i cili ka efektin e pastrimit të lëkurës, përmirësimit të strukturës në sipërfaqen e lëkurës dhe rritjen e elasticitetit natyral të lëkurës.

Larje fytyre për aknet e fshehura

Bleni produkte origjinale në Shopee

Për më tepër, pastruesi i akneve Some By Mi hidden ka gjithashtu përbërës BHA (Acidi Salicilik) që largon në mënyrë efektive vajin, papastërtitë dhe qelizat e vdekura thellë brenda poreve. I kombinuar me përbërësin PHA (Gluconolactone), ka efekte anti-inflamatore, antibakteriale dhe përshpejton procesin e rikuperimit të lëkurës si dhe ruan lagështinë optimale për lëkurën. Ekstrakti Centella Asiatica ka efektin e reduktimit të njollave të zeza, trajtimin e akneve, parandalimin e plakjes dhe qetësimin e lëkurës nga irritimet.

Çmimi referencë: 405,000 VND/ 150 ml

4. Pastrues i fytyrës me pH të ulët Cosrx Good Morning

Pasuar nga COSRX me pH të ulët pastrues xhel çaji jeshil Good Morning. Ky është një mjet efektiv për larjen e fytyrës kundër akneve, të cilit i besojnë shumë besimtarë të bukurisë sot, sepse ka përbërës natyralë që ndihmojnë në pastrimin e lëkurës, mbështesin aknet, ndihmojnë në zbardhjen e lëkurës, hidraton dhe nuk shkaktojnë acarim. Ky është me të vërtetë një produkt i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, madje edhe ato më të ndjeshme.

Larje fytyre për aknet e fshehura

Blini produkte origjinale në Tiki

Për sa i përket përbërësve, ky pastrues i fytyrës për lëkurën me akne të fshehura ka përbërës të nxjerrë nga Styrax japonicus 5% degë, fruta dhe gjethe për të ndihmuar në pastrimin e lëkurës pa e tharë atë. Produkti përmban përbërës BHA për të eksfoluar butësisht lëkurën e vdekur dhe për të zhbllokuar poret. Ai gjithashtu përmban vaj të pemës së çajit për të ndihmuar në kontrollin e vajit dhe shtrëngimin e poreve.

Tham Khảo Thêm:  Hoa hậu Hòa bình Việt Nam 2022 là ai? Quê ở đâu?

Çmimi referencë: 142,000 VND

Referenca: Top 7 cili është pastruesi më i mirë dhe më i besueshëm i fytyrës me qymyr aktiv

5. Krem shkumës për pastrim të thellë La Roche-Posay Effaclar

Kjo është linja Larëse fytyre për lëkurën e yndyrshme të prirur ndaj akneve Markë e famshme franceze. Produkti ka një listë përbërësish shumë të vlerësuar me përbërës aktiv Glicerinë që shtyn molekulat e ujit në lëkurë, duke siguruar kështu një trajtim efektiv hidratues dhe aknesh. Përbërësit Acidi Myristik ndihmojnë në balancimin e lagështirës së lëkurës dhe kontrollin e yndyrës.

Larje fytyre për aknet e fshehura

Bleni produkte origjinale në Shopee

Përveç kësaj, ky pastrues i fytyrës La Roche Posay Effaclar përmban Acid Stearik për të ndihmuar me anti-inflamator, antibakterial jashtëzakonisht optimal. Së bashku me atë është Acidi Salicilik, ky është një acid me bazë vaji që punon për të parandaluar dhe kufizuar sekretimin e tepërt të yndyrës në lëkurë, duke ndihmuar në reduktimin e ënjtjes dhe kufizimin e formimit të akneve.

Më i spikatur është uji mineral La Roche Posay, i cili është një burim uji mineral që përmban agjentin anti-plakje Selenium, duke ndihmuar në zbutjen e lëkurës dhe parandalimin e acarimit të lëkurës. Produkti gjithashtu ndihmon në pastrimin e thellë të poreve, duke ndihmuar në pastrimin e lëkurës.

Çmimi referencë: 285,000 VND/ 200 ml

6. Innisfree Jeju Volcanic Scrub Pore Foam

Innisfree Jeju Volcanic Scrub Pore Foam është një larës fytyre që pëlqehet nga shumë femra. Me përbërësin kryesor të bërë nga llava vullkanike, ajo ka një aftësi të fortë për të thithur sebumin dhe për të larë mbetjet dhe papastërtitë në lëkurë. Në të njëjtën kohë pastroni thellë poret dhe pastroni lëkurën nga brenda në mënyrën më gjithëpërfshirëse. I kombinuar me këtë është ekstrakti i çajit jeshil nga ishulli Jeju dhe uji mineral antioksidant, duke siguruar kështu trajtimin më efektiv anti-inflamator, kundër akneve, qetësimin e lëkurës dhe kujdesin optimal të lëkurës.

Larje fytyre për aknet e fshehura

Bleni produkte origjinale në Shopee

Përveç kësaj, produkti përmban edhe barishte natyrale që ndihmojnë në trajtimin e akneve dhe qetësojnë lëkurën nga acarimi. Pika kryesore është esenca e glicerinës që ndihmon në hidratimin e lëkurës, duke bllokuar lagështinë, duke mos e lënë lëkurën të thahet dhe të humbasë ujin.

Përveç kësaj, ka përbërës të tjerë si Aqua, Acidi Laurik, Acidi Stearik, Peg – 32, Silicë e Hidratuar, Silicë, Manitol, Cocamidopropyl Betaine etj. Kur tretet me ujë, do të krijojë shumë shkumë, në mënyrë që të mund të masazhohet lehtësisht dhe produkti të ketë një aromë të butë natyrale.

Çmimi referencë: 135,000 VND/ 150 ml

7. Pastrues i butë për aknet Cerave

Kjo linjë e fshehtë e pastrimit të akneve ka shumë ngjashmëri me pastruesin Cetaphil të mësipërm, por ofron aftësi më efektive hidratuese dhe ka një kapacitet më të madh, kështu që do t’ju ndihmojë të kurseni disa para. . Sidomos pas larjes së fytyrës me produktin, lëkura do të jetë e lëmuar dhe jo e thatë.

Larje fytyre për aknet e fshehura

Bleni produkte origjinale në Shopee

Për sa i përket përbërësve, ky pastrues Cerave përmban niacinamide për të ndihmuar lëkurën të prodhojë acide yndyrore dhe ceramide që punojnë për të rivendosur dhe mbrojtur lëkurën, duke e lënë atë të butë dhe të lëmuar. Aftësia shkumuese e produktit është shumë e mirë, hidraton mirë dhe nuk shkakton tharje të lëkurës pas larjes së fytyrës. Ky është me të vërtetë një produkt cilësor i përshtatshëm për shumë lloje të lëkurës.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn cách làm thiệp hoa 3D Đơn Giản, Đẹp và Ấn Tượng

Çmimi referencë: 150 000 VND

8. Larës fytyre pa vaj Neutrogena

Ky produkt përfundimtar është një pastrues i fytyrës për lëkurën e prirur ndaj akneve. Neutrogena Oil Free Acne Wash ka një dizajn të bukur me një shishe plastike transparente, duke e bërë të lehtë monitorimin e sasisë së pastruesit brenda. Kjo linjë larëse fytyre kundër akneve ka një strukturë të lëngshme, një aromë të butë natyrale. Aftësia e shkëlqyer e shkumëzimit e bën të lehtë masazhimin, duke ndihmuar në këtë mënyrë lëndët ushqyese të depërtojnë në lëkurë dhe në të njëjtën kohë të pastrojnë të gjitha papastërtitë dhe vajin në lëkurë.

Larje fytyre për aknet e fshehura

Blini produkte origjinale në Tiki

Neutrogena Oil free Acne Wash përmban përbërës të specializuar për lëkurën e yndyrshme të prirur ndaj akneve si: 2% Acid Salicilik për të ndihmuar në parandalimin e formimit të akneve dhe pastron butësisht qelizat e vdekura të lëkurës. I kombinuar me të është Oil Free pa vaj që ndihmon lëkurën të kufizojë bllokimin e poreve dhe të trajtojë në mënyrë efektive aknet.

Përveç kësaj, ekstraktet nga kamomili, aloe vera, krizantema Nobilis, … kanë një efekt qetësues në lëkurë, duke e bërë atë të lëmuar, jo tharëse dhe kontrolluese të vajit.

Çmimi referencë: 249 000 VND

Disa shënime kur përdorni larjen e fytyrës për të trajtuar aknet e fshehura

Linjat aktuale me reputacion të pastruesit të fytyrës për aknet janë të gjitha të testuara rigorozisht dhe janë vlerësuar nga shumë njerëz për sa i përket cilësisë. Dhe për të përfituar sa më shumë nga produkti, duhet të keni parasysh disa gjëra:

Larje fytyre për aknet e fshehura

  • Duhet të përdoret larja e fytyrës dy herë, në mëngjes dhe në mbrëmje, duhet të ruhet përdorimi i rregullt për të arritur efektin më të mirë.
  • Duhet të hiqni grimin për lëkurën tuaj përpara se të përdorni pastruesin e fytyrës, sepse papastërtia, vaji ose grimi do të jenë të vështira për t’u larë me pastrues.
  • Përbërësit aktivë si AHA, BHA dhe PHA në përbërës do ta bëjnë lëkurën më të ndjeshme ndaj djegieve nga dielli. Prandaj, kur përdorni një larës fytyre për lëkurën me akne të fshehura, duhet të përdorni më shumë produkte mbrojtëse kundër diellit.
  • Për produktet pastrues të fytyrës për aknet e fshehura që kanë nevojë për aftësi të mirë shkumëzimi, duhet ta fërkoni në duar për të krijuar shkumë përpara se ta aplikoni në fytyrë për të shmangur acarimin ose dëmtimin e lëkurës.
  • Nëse ka plagë të hapura në lëkurë si puçrrat e saposhtrydhura, kufizoni kontaktin me pastruesin e fytyrës sepse mund të shkaktojë irritim dhe ënjtje të lëkurës.

Këtu janë informacionet rreth larje fytyre me akne dhe 8 produktet më të mira të besuara nga shumë përdorues sot. Shpresojmë se ky artikull do t’ju japë informacion të dobishëm dhe do t’ju ndihmojë të zgjidhni një produkt që është i duhuri për ju dhe buxhetin tuaj për të hequr qafe të gjitha aknet e fshehura nën lëkurë!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết [Top 8] Sữa rửa mặt trị mụn ẩn nào tốt và hiệu quả nhất . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Bikini “bít cửa” trở lại cuộc thi Hoa hậu Anh

Trang Daily Mail ngày 1-7 thông tin về quyết định cuối cùng của ban tổ chức cuộc thi Hoa hậu Anh về phần thi bikini. Vì vậy,…

Ấn tượng Nguồn cảm hứng bất tận

Nhạc trưởng Lê Phi Phi Ngày 1/7, đêm nhạc ra mắt dịch vụ khách hàng Ưu tiên đặc biệt HDBank với chủ đề “Cảm hứng bất tận”…

Hoa hậu H’Hen Niê khóc ròng vì những ác ý

H’Hen Niê xuất hiện vô cùng rạng rỡ Chia sẻ về các hoạt động cộng đồng, xã hội của mình, H’Hen Niê cho biết: “Từ khi đăng…

Em trai nhạc sĩ Nguyễn Văn Chung bị bắt cóc cùng giấc mơ kinh hoàng về Mẹ

Nguyễn Văn Chung nghẹn ngào kể về việc anh trai bị bắt cóc Mới đây, nhạc sĩ Nguyễn Văn Chung đã có những chia sẻ về ca…

Hà Nhi ra bài mới buồn miên man, nhưng fan lại… ôm bụng cười?

Hà Nhi trong “Vì Em Chưa Bao Giờ Khóc” Tối 30/6, ca sĩ được yêu thích hôm nay Hà Nhi đã trình làng sản phẩm âm nhạc…

Dùng tóc để makeup, Quỳnh Anh Shyn lên thẳng The New York Times

Lần đầu dự Tuần lễ thời trang nam Paris, Quỳnh Anh Shyn có bộ ảnh đẹp ngất ngây, được đăng trên The New York Times và lọt…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *